Rodzeństwo bez rywalizacji – II część Szkoły dla Rodziców

 • Czy Twoje dzieci ciągle się kłócą, a nawet biją?
 • Czy skarżą się na siebie?
 • Czy spotykasz się z zarzutami, że któreś kochasz bardziej?

Jeśli chcesz wiedzieć jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć godnie, zapraszamy na warsztat „Rodzeństwo bez rywalizacji”.

Przebieg – opis:
„Rodzeństwo bez rywalizacji” to II część programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, warunkiem uczestnictwa jest przebyta I część Szkoły. Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a przede wszystkim z adekwatnych ćwiczeń, dramy, debaty. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach.
Przewidywana liczba godzin – 40h dydaktycznych (w cyklach 4h x 10 spotkań).
Liczba uczestników: 10-15 osób (grupa warsztatowa)
Prowadzący:
Maria Ostrowiecka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (1999 r.), neurologopedka (UMCS, 2011), dogoterapeutka (2010). Posiada kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, SORE (Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji, ORE 2014). Certyfikowana realizatorka dwóch części programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Mama 5-letniej Weroniki.
Iwona Jaźwińska – z wykształcenia polonistka, neurologopedka pracująca w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łapach. Certyfikowana realizatorka trzech części programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. W życiu osobistym mężatka z trzydziestoletnim stażem, dumna z dorosłych dzieci matka.
Plan warsztatów:
Tematy spotkań:

 1. Wstęp – czyli przypomnienie tego, co już wiemy.
 2. Na dobry początek – „DOBRE” DZIECKO.
 3. Zazdrość i rywalizacja.
 4. Porównania.
 5. Sprawiedliwość, ulubieńcy, aby nie było egoistą, czyli trochę o różnych rodzicielskich trudnościach.
 6. Wszechobecna rywalizacja.
 7. Role.
 8. Role – poszkodowany i prześladowca.
 9. Dzieci kłócą się i biją.
 10. Zakończenie.